Érzi a mellkasában azt a nyomasztó, feszítő érzést? Vajon szívroham, vagy esetleg gyomorsav okozza ezt a kellemetlenséget?

Mellkasi fájdalom és szorító, kellemetlen érzés a lakoma után? Sokan hajlamosak vagyunk bagatellizálni: csupán egy kis gyomorégés, mondjuk. Azonban érdemes komolyan venni, mert akár szívbetegség is húzódhat a háttérben.

A gyomorégés során a gyomorsavak visszacsorognak a nyelőcsőbe, égő érzést, fájdalmat okoznak, elsősorban a mellkasban, illetve a torokban. A gyomorégést kísérheti hányinger, kesernyés szájíz, puffadás is. A szívroham, illetve az angina esetében a szívbe vezető vérerek egyike elzáródik vagy leszűkül. Ennek következménye akár a szív leállása is lehet.

A szívroham legjellemzőbb jele a mellkasi fájdalom, amely nyomó vagy szorító érzésként jelentkezik, mintha egy hatalmas súly nehezedne a mellkasunkra. Ez a fájdalom hirtelen érkezik, és akár néhány percig is eltarthat; időnként el is múlhat, majd ismét felbukkanhat. Leggyakrabban a mellkas közepén, vagy annak bal oldalán érezhető, de kisugározhat a karokba, a nyakba, a háti területre, sőt, még az állkapocsba is. Fontos hangsúlyozni, hogy nem minden esetben tapasztalható fájdalom a szívroham során, és előfordulhat, hogy valaki csupán enyhe diszkomfortot érzékel.

A szívroham és a gyomorégés közötti különbségek főként az egyéb tünetekben jelentkezhetnek. A szívrohamot kísérheti fokozott verejtékezés, légszomj, hányinger, szédülés, hányás, és ólmos, megmagyarázhatatlan fáradtság. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ezek a tünetek nem mindig jelentkeznek, és előfordulhat az is, hogy valaki csak néhány tünetet észlel magán. Eltérő az is, hogy mikor jelentkeznek a tünetek: a gyomorégést általában este, lefekvéskor, vagy nagyobb mennyiségű, nehezebb étel elfogyasztása után tapasztaljuk. Emellett a gyomorégést nem kísérik az egész szervezetre kiterjedő, általános tünetek, inkább csak a gyomorra, a nyelőcsőre, a hasra vagy a mellkasra koncentrálódik a fájdalom.

Természetesen, csak egy szakképzett orvos tudja pontosan megállapítani, hogy valakinek szívrohama van-e vagy csupán gyomorégése, és ez gyakran több különböző vizsgálat eredménye alapján történik.

A gyomorégés és a szívrohammal, illetve szívbetegségekkel összefüggő fájdalom sokszor megtévesztően hasonlít egymásra, de fontos megérteni, hogy az egyik sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint a másik. Míg a gyomorégés – ha nem alakul ki krónikus állapottá – csupán átmeneti kellemetlenséget jelent, amelyet néhány diétás nap vagy savlekötő gyógyszer segítségével könnyen kezelhetünk, a szívroham sokkal komolyabb problémákat idézhet elő, akár életveszélyes is lehet. Ezért a szakértők hangsúlyozzák, hogy ha komoly mellkasi fájdalmat tapasztalunk, azonnal orvoshoz kell fordulnunk! Az időben történő beavatkozás életet menthet.

Related posts