Sokan tévesen hiszik, hogy a komondor szőrének ápolása extra munkát igényel. Ezzel kapcsolatban egy tenyésztővel folytatott beszélgetésünk során érdekes információkat osztott meg velünk.

A komondorral kapcsolatosan rengeteg tévhit kering, különösen a különleges szőrével kapcsolatban. Sokan azt gondolják, hogy a zsinóros bunda rendkívül bonyolult ápolást igényel, pedig ez nem egészen így van.
Beszélgetést folytattunk Anda-Marócsek Anita tenyésztővel, aki az Andaházi Tanyák Őre Komondor Kennel vezetője.
A komondor, hazánk egyik legimpozánsabb és legősibb pásztorkutyája, méltán képviseli a magyar kutyafajták gazdag örökségét. Az utóbbi évtizedek során a világ drámai átalakuláson ment keresztül, ami természetesen a komondor szerepét is érintette. Eredetileg a komondorok feladata a tanyák és az ott élő állatok védelme volt, ám a hagyományos tanyavilág fokozatosan eltűnt Magyarország területéről. Mindez új kihívások elé állította ezt a büszke fajtát, amely most új lehetőségeket keres a modern társadalomban.
"A komondor kicsit szerepét vesztette. Szerintem ennek a kutyafajtának akkor van jövője, ha az emberek családi kutyának is választják. Tenyésztőként a legfontosabb dolgunk, hogy megtaláljuk a kutya helyét ebben a világban" - avat be a fajtát érintő kihívásokba Anita. A komondor egy rendkívül intelligens, megbízható, nagyon szerethető kutya, ezért is ragadnak meg Anitáék minden alkalmat, hogy népszerűsítsék.
Ha ránézünk egy komondorra, azt gondolhatjuk, hogy a bundája sok gondozást igényel. Ez egy tévhit. Amellett, hogy a komondor nem szőrhullató fajta, minimális teendő van a bundájával más kutyafajtákkal szemben. Háromféle szőrtípust különböztetünk meg nála, mely az aljszőr minőségétől és mennyiségétől is függ. Ezek alapján beszélhetünk nemezes, szalagos vagy zsinóros szőrzetről. Ez a kutya 12-14 hónapos kora körül kezd kialakulni, a bundájával addig semmi teendőnk nincs, fésülni kefélni sem kell.
Amikor a bunda elkezd összeállni és "nemezesedni", "úgynevezett szigeteket" formálunk belőle. Ezt a folyamatot kézzel végezzük, ügyelve arra, hogy a szőrtincseket egymástól elválasszuk. Ez a módszer nemcsak a bunda esztétikáját segíti, hanem a bőr szellőzését is elősegíti. Ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy a komondor jellegzetes, impozáns szőrköntöse a jövőben kialakulhasson. Mivel a komondor szőre folyamatosan növekszik, az idő előrehaladtával a "tincsek" egyre hosszabbá válnak, így a kutya megjelenése egyre lenyűgözőbbé válik.
A komondor impozáns "királyi bundája" valódi termosztátként funkcionál, képes hűteni és fűteni a testüket. A nyári hőségben, akár 30 fokos hőmérséklet mellett is jól tűrik a meleget, de nem árt, ha rendelkeznek egy kellemes, árnyékos helyszínnel, ahol pihenhetnek. Az utóbbi évek szélsőséges nyári hőmérsékletei azonban nem kímélik őket sem. "Ajánlom, hogy biztosítsanak árnyékot és friss ivóvizet, ugyanakkor a kutyák 4-5 éves korában érdemes a bundájukat kissé megkurtítani. Fontos azonban, hogy ne vágjuk túl rövidre, hiszen a komondor szőre nem csupán esztétikai szempontból lényeges, hanem védelmet is nyújt számukra" - hívja fel a figyelmet a tenyésztő a szőr fontosságára.
Most az időjárás viszontagságaitól védi, régen pedig még a különböző állatok támadásától is. Ha egy farkas megtámadta, a bundának köszönhetően nem tudta mélyen megsebezni. A fejükön lévő "ernyő" a szemüket védi a levegőben található szennyeződéséktől, de ha azon is rövidítünk idővel, nem fog a kutya megvakulni.
Kiemelten fontos, hogy a komondorok szőrét ollóval nyírjuk, mivel ennél a fajtánál még a legszélsőségesebb helyzetekben is meg kell tartanunk egy minimális szőrhosszt. Tenyésztőként a saját kutyáim esetében általában 4-5 éves koruk környékén kezdem el az első nyírást, amikor a már 30-35 cm hosszú tincseket 15-20 cm-re rövidítem. Ezzel a módszerrel a kutyának egy élhető, mégis a komondorra jellemző megjelenése marad, hiszen a jellegzetes formáit így megőrizzük. Ez a nyírás nemcsak a szőrzettel kapcsolatos praktikus előnyöket biztosít, mint például a tisztaság megőrzése, hanem a kutyának a melegebb időjárást is jobban elviselhetővé teszi.
A bunda súlya sem mellékes, hiszen a nagyon hosszú szőr akadályozhatja a kutyát mozgásában is. Egy-egy nagyobb testű komondornál adott esetben akár 5-7 kilogramm súlyú szőrről is beszélhetünk"- meséli a tenyésztő. A tévhitekkel ellentétben a komondor szőrének gondozása ezen túl nem jár extra feladatokkal.