Átlátszó: Gárdonyban közel 500 köbméter olaj ömlött ki a Mol vezetékrendszeréből.

Tavaly októberben a Mol olajszivárgást észlelt a Pécs és Százhalombatta közötti vezetékükben Gárdony mellett. A vezetéket elzárták, majd a szakemberek kiderítették, hogy egy repedésen szivárgott az olaj. Most viszont az Átlátszó kiderítette, hogy a Mol által először kommunikált 10 köbméter helyett annak közül ötvenszerese, 487 köbméter gázolaj és benzin szivároghatott el a vezetékből.

Az Átlátszó helyszíni riportjából kiderül, hogy annak ellenére, hogy a Mol 1600 köbméter szennyezett földet cserélt ki a szivárgás környékén, a terület továbbra is szennyezett lehet. Egy, a szivárgás helyszínétől 350 méterre található kútban is találtak szénhidrogén-nyomokat, a Mol viszont azt állítja, ennek nincs köze a szivárgáshoz. Az ügyben tartott lakossági fórum jegyzőkönyvéből azonban kiderül, hogy a cég eredetileg csupán 100 méteres körzetben ajánlotta fel a kutak vizsgálatát és "lehetséges, hogy a szennyezés talált magának egy föld alatti vízeret és eljutott a víz odáig", de tájékoztatásuk szerint ezt a területet lehatárolták.

A jegyzőkönyv legfrissebb adatai szerint már 300 köbméter szivárgásról számolnak be, ami jelentős növekedést jelent a korábbi 10 köbméterhez képest. Egy Átlátszóhoz és a Greenpeacehez eljuttatott közadatigénylés alapján pedig a szivárgás mértéke akár 487 köbméterre is rúghat. A helyiek aggodalmukat fejezik ki, mivel úgy vélik, hogy a szennyezés mértéke és kiterjedése messze meghaladja a MOL által elismert adatokat. Félelmeik szerint nem csupán Gárdony zártkerti része lehet érintett, hanem az egész település, sőt, a Velencei-tó is veszélyben foroghat. A terület lakói egyre inkább elvesztik a bizalmukat a MOL által végzett vizsgálatokkal kapcsolatban, ezért néhányan közösen összegyűjtöttek pénzt egy független vizsgálatra. A cég és a lakosság közötti viszony tovább romlik. Korábban a MOL határtalan mennyiségben biztosított palackozott ivóvizet a helyieknek, azonban a palackok visszavitele elmaradt, így a vállalat leállította ezt a szolgáltatást. A kút vize továbbra sem alkalmas ivásra, és a víztartályok is befagytak, ami súlyosbítja a helyzetet.

A Gárdony zártkeri része különös figyelmet érdemel, hiszen itt számos ember foglalkozik állattartással és földműveléssel. Az Átlátszó által megkérdezett helybeliek között akad olyan, aki a lajtos kocsiból biztosítja az ivóvizet az állatainak a szivárgás következtében, míg mások bizonytalanok abban, hogy a fúrt kutukból nyert víz alkalmas-e a vegyszermentes gyümölcsösük locsolására, vagy hogy a szennyezés milyen hatással volt az ültetvényeikre. Egy helyi család például egy hónapon át fürdette kisgyermekét a kutuk vizében, amely potenciálisan rákkeltő benzolt tartalmazhatott, mivel a szivárgásról és a vízvezeték létezéséről szinte senki nem volt tájékozott. A közösség tagjai már arról beszélnek, hogy nemsokára elhagyják ezt a területet.

Related posts