Különleges új gyógynövény alapú készítmények fejlesztése van folyamatban, amelyek izgalmas lehetőségeket kínálnak.
Új gyógyszerek kifejlesztésére nyílik lehetőség egy üzbég partnerség révén: a kutatók bakteriofág alapú terápiás megoldásokat is vizsgálnának.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet közötti együttműködés révén új, gyógynövényekből készült készítmények előállítása bontakozik ki. Az elmúlt években kialakított partnerség célja, hogy közösen kutassanak és fejlesszenek bakteriofág alapú gyógyszereket is, amelyek innovatív megoldásokat kínálnak a jövő gyógyszerfejlesztésében.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara (DE GYTK) és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet közötti együttműködés már közel öt éve formálódik. E partnerség keretében, a Meditop Gyógyszeripari Kft. közreműködésével, a közép-ázsiai vendégek a DE Általános Orvostudományi Karának Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetében, valamint a GYTK Gyógyszertechnológiai Tanszékén szerzett tapasztalatokat és ismereteket.
A Gyógyszerésztudományi Kar dékánja a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a gyógyszeripar már akkor kiemelt stratégiai terület volt a Debreceni Egyetemen. Konzorciumi partnerséget alkotott a három fél és egy közös pályázat révén olyan bilaterális kutatási, fejlesztési együttműködés jött létre, melynek célja ez év novemberének végéig különböző növényi hatóanyagtartalmú prototípusok fejlesztése és javaslat kidolgozása azok ipari léptékűre növelésére. A pályázat támogatási összege hetven millió forint.
A két országban egyaránt fellelhető Artemisia annua, közismertebb nevén egynyári üröm, valamint a Salvia officinalis, azaz orvosi zsálya gyógynövények hatóanyagainak összehasonlító elemzését végezzük el. A kutatás keretében olyan innovatív termékeket fejlesztünk ki, mint antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó szopogató pasztillák, kemény kapszulák, hidrogél/kenőcs, fülcseppek, valamint egyedi sebkezelő oldatok - mondta Bácskay Ildikó.
A partnerség keretében 2023-ban a GYTK delegációja látogatott el Taskentbe, melynek nyomán oktatási együttműködés is kialakult a felek között. Üzbég hallgatók két hetet töltöttek el a debreceni karon, bekapcsolódtak az angol nyelvű gyógyszerészképzésbe, PhD-oktatás keretében pedig egy-egy hónapra érkeznek majd üzbég diákok.
A múlt héten a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet rektorhelyettese és a külkapcsolatokért felelős igazgatója érkezett Debrecenbe, ahol Szilvássy Zoltán rektor és Bácskay Ildikó dékán fogadta őket. A látogatás célja az volt, hogy intézményi szinten közösen vizsgálják meg a magyar kormány által is támogatott oktatási és kutatási együttműködési lehetőségeket.
A gyógyszeripar világa rendkívül dinamikus és együttműködésre épülő, ahol a résztvevők különböző előnyöket élvezhetnek. Az oktatás, kutatás és fejlesztés területén egyaránt lehetőség nyílik a közös munkára, míg az üzleti partnerségek és a gyártás során is szoros kapcsolatok alakulhatnak ki – hangsúlyozta a GYTK dékánja.
Hozzátette: egy újabb pályázat lehetősége is napirendre került, mely során bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket kutatnának, fejlesztenének.
A vendégek a megbeszélések után megtekintették a Debreceni Egyetem közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik és nyelvük megismertetésére kialakított közösségi terét, a Türk Sarkot is.