Történelmi változás Törökországban: egy négy évtizedes időszak zárult le - Pénzcentrum

A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) bejelentette, hogy végleg leteszi a fegyvert, ezzel véget vetve a Törökország ellen folytatott négy évtizedes fegyveres harcnak. Ez a lépés nem csupán a PKK számára jelent újjászületést, hanem Erdoğan elnök számára is komoly politikai győzelmet hoz, amely jelentős hatást gyakorolhat a régió stabilitására – tudósít a Telex.

A New York Times értesülései alapján a PKK úgy határozott, hogy lezárja a négy évtizede húzódó fegyveres konfliktust a török kormánnyal. Abdullah Öcalan, a szervezet bebörtönzött vezetője, korábban maga is arra buzdította híveit, hogy tegyenek le a fegyverekről, lehetőséget teremtve ezzel a délkeleti régió fejlődésére.

A PKK legutóbbi közleménye hangsúlyozta, hogy sikerült a kurdok ügyét olyan szintre emelniük, ahol már demokratikus módszerekkel is kezelhetők a felmerülő problémák, ezzel beteljesítették küldetésüket. A lefegyverzési folyamat irányítását várhatóan Öcalan fogja vállalni, és a szervezet a török parlament aktív részvételét is szorgalmazta.

A döntés jelentős politikai előrelépést hozott Recep Tayyip Erdoğan török elnök számára. A négy évtizedes konfliktus körülbelül 40 ezer ember életét követelte, ami hatalmas tragédia. A török kormány hangoztatja, hogy nem tett engedményeket a PKK felé, azonban a legnagyobb kurdpárti párt reménykedik abban, hogy a kormányzat bővíti a kurd kisebbség kulturális és oktatási jogait.

A PKK eredetileg független kurd állam létrehozásáért küzdött, az utóbbi években azonban már a kisebbségi jogok védelmét helyezte előtérbe. A szervezetet Törökország mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetként tartja nyilván.

A konfliktust korábban számos tűzszünet törte meg, ám a 2000-es évek elején titkos béketárgyalások vettek kezdetét. Ezek a tárgyalások 2013-ra hivatalos keretek közé kerültek, de sajnos 2015-ben ismét megszakadtak.

A kurdok helyzete rendkívül fontos regionális kérdés, hiszen ez a körülbelül 40 milliós etnikai kisebbség nem csupán Törökország területén él, hanem Szíria, Irak és Irán határain belül is megtalálható. Az első világháborút követően a nyugati nagyhatalmak önálló állam létrehozását ígérték a kurdoknak, ám mivel ez az ígéret nem valósult meg, sok kurd közösség fegyveres csoportokat alakított a jogaik védelme érdekében.

Related posts