A balti országok történelmi mérföldkőhöz érkeztek, hiszen véglegesen elszakadtak az orosz áramhálózattól. Ez a lépés nemcsak energetikai függetlenségüket jelzi, hanem a régió politikai és gazdasági önállóságának megerősítését is egyben.

Leválasztotta szombaton a három balti állam, Észtország, Litvánia és Lettország a villamosenergia-rendszerét az orosz hálózatról, írja a The Guardian. A tervek szerint, ha az utolsó tesztek is jól sikerülnek, a balti áramhálózatok vasárnap délben szinkronizálódnak az EU hálózatával, addig mindhárom országban önállóan működnek.

Az uniós rendszerre való átállásról külön megemlékeznek majd vasárnap, az eseményen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is beszédet mond. Lettországban, az orosz határ melletti Viļakában közvetlenül a lekapcsolás után munkások egy daruval elvágták a nagyfeszültségű vezetékeket, majd a kábeldarabokat szuvenírként szétosztogatták a bámészkodók között.

Žygimantas Vaičiūnas litván energiaügyi miniszter szombaton azt nyilatkozta, elérték a célt, amiért régóta küzdöttek, míg a lett Kaspars Melnis kijelentette, hogy soha többé nem fogják használni az orosz hálózatot. Margus Tsahkna észt külügyminiszter arról beszélt, a mostani lépéssel elérik, hogy az oroszok kihasználják a balti államok energiafüggőségét.

Az orosz energiahálózatról való leválás kérdése 2014-ben, a Krím annektálása után vált igazán aktuálissá. A balti államok számára a villamosenergia-hálózat jelentette az utolsó jelentős kapcsolatot Oroszországgal, amelyet sem a Szovjetunió szétesése, sem pedig a 2004-es EU- és NATO-csatlakozás nem tudott megszüntetni.

Related posts