Az év első hónapjaiban tapasztalható a válások számának megugrása – a nők gyakran hosszú ideig harcolnak a kapcsolatukért, és nehezen lépnek tovább egy új lehetőség felé. Human – DigitalHungary: Itt találkozik a valóság és a virtuális világ, ahol az élet

Az év kezdetén sokan elhatározzák, hogy véget vetnek a boldogtalan párkapcsolatoknak vagy házasságoknak, és inkább a saját lábukra állva, egyedül néznek szembe a mindennapi kihívásokkal. Az Egyedülfekvők.hu, amelynek küldetése az egyedül élők helyzetének megértése és bemutatása, Dr. Boros Brigitta családjogi ügyvéd közreműködésével elemezte, hogy miért éppen januárban tapasztalható a válások számának megugrása. A kutatás rávilágított a legfőbb okokra, amelyek a döntések mögött állnak, valamint arra, milyen félelmek akadályozzák az elváltakat abban, hogy új kapcsolatokat építsenek ki.
Az ügyvéd tapasztalatai alapján a válási kérelmek száma négy hónapos időszakban, novembertől február végéig, különösen megugrik. Ekkor érkezik hozzá a legtöbb ilyen jellegű megkeresés, ám a január kiemelkedik a többi hónap közül, mint a legaktívabb időszak. A szakember megfigyelte, hogy sokan már az ünnepek előtt eldöntik, változtatni szeretnének az életükön, hogy új évet tiszta lappal kezdjenek. Mások számára viszont a karácsony válik a döntő pillanattá, hiszen a családi összejövetelek során már nem tudják titkolni a problémáikat. Ezek az események sok pár számára a végső lökést adják ahhoz, hogy végre pontot tegyenek a régi, huzamosan fennálló különválás ügyére.
Elhidegülés, pénzügyi problémák, betegség, harmadik fél megjelenése - ezek vezetnek váláshoz
A válás hátterében számos tényező állhat, kezdve az érzelmi távolságtól, a pénzügyi gondokon át egészen a kommunikáció teljes hiányáig. Dr. Boros Brigitta figyelmeztet arra, hogy a kommunikációs problémák a leggyakoribb okok közé tartoznak, amelyek a párok kapcsolatát feszültté tehetik. Továbbá, a gyermekvállalás kérdése is komoly kihívásokat támaszthat, hiszen ez gyakran feszültséget szül a párkapcsolatban. Nem elhanyagolható tényező a családtagok befolyása sem – az anyós, após vagy testvér véleménye és hatása sokszor megnehezíti a helyzetet. Ráadásul, ha egy harmadik fél lép be a képbe, aki komolyabb szándékokkal bír, az szintén a válás irányába terelheti a házastársakat, feszültséget és konfliktusokat generálva a kapcsolatban.
Az ügyvéd elmondása szerint sajnálatos módon vannak, akik a párjuk egészségügyi problémái miatt lépnek ki egy kapcsolatból, mert nem vállalják a másik fél hónapokig vagy évekig tartó ápolását, gondozását. Hozzáteszi, sokan 50-60 évesen határozzák el magukat, mert úgy érzik, van még bennük életerő, ezért nem riadnak meg a szétköltözés gondolatától. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy új kapcsolatot szeretnének, hanem egyszerűen csak az életre vágynak: eljutni új helyekre, megtanulni új képességeket, vagy elsajátítani új hobbikat.
"Az Egyedülfekvők.hu-ra beérkező üzenetek alapján egyértelmű, hogy sokan válás után az önfejlesztésre összpontosítanak az egyedül töltött időszak alatt. Ezek az emberek nem érzik magukat magányosnak; rendelkeznek családi és baráti támogatással, akikkel rendszeresen megosztják gondolataikat és közös programokat szerveznek. Számukra az egyedül élés olyan életforma, amelyben igazán kibontakozhatnak" - mondja Vadas Henrietta, az oldal alapítója.
A nők általában gyorsabban cselekszenek.
Dr. Boros Brigitta tapasztalatai szerint ügyfélkörében különösen a női ügyfelek azok, akik gyorsabban lépnek a válás irányába. Ők gyakran sokkal előbb érzik a kapcsolat feszültségeit, mint férfi partnereik, és ennek ellenére eltökélten küzdenek a kapcsolat megőrzéséért. Hosszan próbálják megoldani a problémákat, különféle módszereket és stratégiákat alkalmazva, hogy tudtára adják a másiknak a felmerülő nehézségeket. Ezzel szemben a férfiak hajlamosak késlekedni a problémák észlelésében, míg a női felek sokszor már elérnek egy olyan pontra, ahonnan már nincs visszaút. A szakértő kiemeli, hogy különösen meglepő szokott lenni a férfiak számára, amikor feleségük a háta mögött nyújtja be a válókeresetet a bíróságra. Ekkor sok esetben nehezen tudják elhinni, hogy a nő valóban komolyan gondolta a lépést, és hogy végre kiállt a saját érdekeiért.
A családjogi ügyvéd szerint egy válás akkor is megviseli a párokat, ha baráti hangvételben zajlik le a folyamat, ugyanis ez mentálisan, fizikailag és anyagilag is megterhelő lehet. A történtek feldolgozása hónapokba, évekbe, de akár évtizedekbe is telhet - változó, hogy kinek mennyi időre van szüksége a teljes talpra álláshoz. Azoknál azonban, akiket mély trauma ért - fizikai, verbális vagy szexuális bántalmazás, esetleg pénzügyi erőszak áldozatai -, fennáll annak a veszélye, hogy teljesen bezárkóznak, és nem nyitnak senki felé.
Válás után sokan visszafogják magukat, mintha megállnának az időben.
Dr. Boros Brigitta véleménye szerint sokan válás után azért választják az egyedüllétet, mert rettegnek az újabb csalódásoktól, az esetleges bántalmazásoktól, vagy attól, hogy anyagilag kiszolgáltatottá válnak. Egyszerűen fogalmazva, attól félnek, hogy ismételten át kell élniük mindazt, amit már egyszer átéreztek. Amikor mégis hajlandóak nyitni valaki felé, gyakran csak félgőzzel teszik ezt, mivel nehezen hiszik el, hogy az új partner teljesen különbözik a korábbiaktól. Ilyen helyzetekben gyakran igénybe vesznek jogi tanácsadást, például vagyonjogi szerződést kötnek, hogy az új kapcsolatban elkerüljék a korábbihoz hasonló kitettséget.
A szakember tapasztalatai szerint vannak olyan emberek, akik válás után szó szerint újjászületnek, és felfedezik az egyedüllét örömeit. Sok esetben annyira beleszeretnek ebbe az életformába, hogy már nem is vágynak újabb kapcsolatokra. Megjegyzi, hogy a gyermekes anyák gyakran visszahúzódnak, mivel igyekeznek megóvni gyermekeiket, de már számos olyan példát látott, ahol az édesanyák mertek túllépni a félelmeiken, és teret adtak az ismerkedésnek, új párkapcsolatok kialakulásának.