Valaki nem mondott igazat: a belügyi ellenőrző hatóság nyomozást indított a belügyminiszter ellen, aki ellen az a vád merült fel, hogy jogkörével visszaélt.

Felmerült a gyanú, hogy Matúš Šutaj Eštok, a Hlas-SD elnöke, titkos információkat szivárogtatott ki, amelyek a belügyminiszter érzékeny ügyekhez kapcsolódó vizsgálatainak részleteit tartalmazzák.

A miniszter körüli gyanú ügyét a Belső Ellenőrzési Szolgálat (ÚIS) vizsgálja, amely közvetlenül a Šutaj Eštok által irányított belügyminisztériumhoz tartozik. Az ÚIS-t Branislav Zurian vezeti, akit Šutaj Eštok nevezett ki erre a posztra. Érdekesség, hogy Zurian szoros kapcsolatban áll Denisa Sakovával, a Hlas alelnökével, aki korábban szintén a belügyminisztérium vezetésével foglalkozott - derül ki a SME napilap értesüléseiből.

Az ügyet Samuel Migaľ, a Hlas egykori politikai képviselője tette közzé, akit pénteken Radomír Šalitrošsal együtt kizártak a pártból a vezetőség kritikája miatt. Migaľ vasárnap a Denník N-nek adott interjújában őszintén kifejtette véleményét a párton belüli "egészségtelen" viszonyokról.

Migaľ elmondta, mi történt, miután bejelentette, hogy nem fog szavazni az ellenzéki vezető, Michal Šimečka leváltásáról, aki a parlament alelnöke volt. "Miután világosan kijelentettem, hogy nem fogok szavazni a leváltása mellett, azonnal megkeresett a belügyi inspekció (ÚIS), amely közvetlenül a miniszter alá tartozik, hogy ki akarnak hallgatni engem bizonyos anyagok nyilvánosságra hozatalának ügyében" - mondta Migaľ az interjúban. A dokumentum a Ján Čurilla NAKA-nyomozókkal kapcsolatos ügyhöz tartozott, és Migaľ szerint a nyilvánosságra hozatalát feladatként kapta közvetlenül a minisztertől, azaz a párt elnökétől, Matúš Šutaj Eštoktól 2024 januárjában.

A főügyészhelyettes, Jozef Kandera és Katarína Habčáková ügyésznő ellen indítandó eljárásról volt szó, amelynek javaslata napirendre került. Az ügy mögött álló okok között szerepelhet a Főügyészség egy 2021 augusztusi határozata, amely megakadályozta az "Oblúk" nyomozócsoport, Diana Santusová irányítása alatt álló tevékenységének vizsgálatát.

A rendőrségi konfliktus során az "Oblúk" nyomozócsoport titkos információkat gyűjtött a korábbi NAKA (Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség) tagjairól, akik politikai korrupcióval kapcsolatos ügyek felderítésén dolgoztak. A NAKA viszont úgy döntött, hogy eljárást indít az "Oblúk" csoport ellen, mivel gyanú merült fel, hogy azok törvénytelen módszereket alkalmaztak. A NAKA ezen kívül együttműködött a Szlovák Titkosszolgálattal (SIS), hogy megakadályozza az "Oblúk" tevékenységét, ami tovább fokozta a feszültséget a két hatóság között.

A 2021 augusztusi határozatot a Főügyészség a 363-as paragrafusra hivatkozva eltávolította, ami meglepően gyors reakciónak számított, hiszen egyetlen személyt sem gyanúsítottak meg a folyamat során. Az eljárás rendhagyónak bizonyult, és később az Alkotmánybíróság jogsértőnek nyilvánította azt.

A Migaľ által nyilvánosságra hozott végrehajtási javaslat, amely a Žilinka helyettesét célozza, 2023 szeptemberében készült, még a parlamenti választások előtt, míg az új kormány október 25-én állt hivatalba. Két hónappal és 22 nappal ezután Migaľ a Facebookon tette közzé a vitatott dokumentumot. A kormánypártok már a választási kampány során hosszasan bírálják a nyomozati iratok szivárgását. Šutaj Eštok belügyminiszter is hasonló álláspontot képviselt Migaľ által publikált irattal kapcsolatban. "Ma találkoztam Zurian úrral, az inspekció vezetőjével. Kértem tőle, hogy ellenőrizze a dokumentum hitelességét, és ha valódi, akkor tegyen lépéseket a szivárogtatás ügyében" – nyilatkozta 2024. január 15-én. Hozzátette, hogy nem tudja megerősíteni vagy cáfolni a dokumentum valódiságát, de ha kiderül, hogy tényleg autentikus, akkor az rendkívül súlyos ügynek számít, mivel "az utolsó napokban megpróbálták manipulálni a választások kimenetelét, és börtönbe juttatni a főügyészhelyettest".

A Šutaj Eštok által felvetett ügyet a speciális ügyészség megszüntetésének indoklásaként alkalmazták. Tibor Gašpar, a Smer képviselője büntetőfeljelentést nyújtott be a nyilvánosságra került eljárási javaslat kapcsán.

Migaľ legújabb kijelentése, amely szerint Šutaj Eštok volt az, aki a közzétételre vonatkozó utasítást adta, teljesen ellentmond a Hlas elnökének szavaival. A minisztérium nyilatkozata szerint „Ez csupán egy újabb hazugság Migaľ képviselőtől.”

A rendőrségi inspekció, amely Šutaj Eštok minisztériumához tartozik, eddig nem zárta le a nyomozást. Az inspekció keddi közleményében arról tájékoztatott, hogy az első büntetőfeljelentés a dokumentum nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban nem Migaľra vonatkozott. Az inspekció szerint még előtte egy másik személy hozta nyilvánosságra egy másik platformon.

A Belső Ellenőrzési Szolgálat (ÚIS) szóvivője, Andrea Dobiášová kedden délelőtt nyilatkozott a Paraméternek, hangsúlyozva, hogy az ÚIS határozottan elutasítja és kizárja annak lehetőségét, hogy bármilyen személyt célzottan idéztek volna be meghallgatásra. "A tanú, S.M. meghallgatása kizárólag a felügyelő ügyész utasításának következménye" - mondta. Ezen felül megemlítette, hogy a NAKA munkatervének kiszivárogtatása miatt tett büntetőfeljelentés nem a Migaľ által közzétett információkra vonatkozik.

"A büntetőfeljelentés a NAKA munkatervének nyilvánosságra hozatalára vonatkozott egy másik nyilvános platformon és egy másik személy által, 2024. január 13-án. A médiából kiderül, hogy S.M. tanú csak ezeket követően hozta nyilvánosságra a NAKA feljegyzését" - tájékoztatott a szóvivő, és azzal folytatta, hogy Migaľ meghallgatását a feljelentő javasolta, és ezzel egyetértett a felügyelő ügyész, aki utasítást adott a nyomozónak. "Ebből kifolyólag a nyomozó januárban idézte be S.M.-et meghallgatásra. Ha a meghallgatás során olyan indokok merülnek fel, amelyek alapján más személy, például belügyminiszter Matúš Šutaj Eštok meghallgatása is indokolt, a nyomozó őt is beidézi" - zárta a szóvivő.

Az Állítsuk meg a korrupciót (Zastavme korupciu) alapítvány aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Šutaj Eštok 2024 januárjában valószínűleg hamis állítást tett, amikor kijelentette, hogy nem volt tudomása a nyilvánosságra került dokumentumokról. Jelenleg hivatalos hatáskörével való visszaélés gyanújával néz szembe. "Elvárjuk, hogy a rendőrség alaposan és részletesen kivizsgálja az ügyet" - hangsúlyozták.

A Főügyészség eddig nem válaszolt a szerkesztőség kérdésére, hogy foglalkozni fog-e a belügyminiszter ellen felmerült gyanúval.

Az ellenzéki SaS képviselője, Juraj Krúpa elmondta, hogy ha Migaľ verziója igaznak bizonyul, akkor a belügyminiszter egyértelműen megszegte a törvényt. "Visszaélt a hatalmával, és kell távoznia a posztjáról" - mondta. Az ellenzék az ügy kapcsán kezdeményezte a Védelmi és Biztonsági Bizottság összehívását.

Related posts