Valentin napon a Szentivánéji álom búcsút int Budaörs varázslatos tájának. Ez a különleges alkalom nemcsak a szerelem ünnepe, hanem egyben a város szellemének megújulása is. Ahogy a nap lenyugszik, és a csillagok fénye beragyogja az estét, a helyszín mint

Február 14-én, a szerelem napján, utoljára kelnek életre Shakespeare titokzatos szellemlényei és mestermunkásai Budaörsön. E jeles alkalommal stílusosan búcsúznak el a Budaörsi Latinovits Színháztól. Fehér Balázs Benő rendezésében, a Szentivánéji álom, amely a pandémia sötét időszakában született, már 2021-es debütálása óta közel 4000 nézőt vonzott.

William Shakespeare egyik legbonyolultabb és több dimenzióban kibővülő műve valóságos kihívást jelent a színészek számára, míg a rendezőknek számos kreatív megoldást kínál. Fehér Balázs Benő ezt a lehetőséget kihasználva, miközben hűen ragaszkodik az eredeti dráma cselekményéhez, arra törekedett, hogy a darabot a társulat egyedi karaktereinek és dinamikájának megfelelően formálja.

Théseus/Oberon (Ilyés Róbert) és Hippolyta/Titánia (Takács Katalin) a bölcs, világ dolgait jól ismerő alakokként tűnnek fel, akiknek, mint később kiderül, mindössze a fizikai dolgok fölött van igazi hatalmuk. Az érzelmek tengerében ők is ide-oda sodródnak. Hermia (Hartai Petra) és Lysander (Fröhlich Kristóf) figurái visszanyúlnak a klasszikusabb értelmezéshez, azonban Heléna (Spolarics Andrea) már érett, ám a szerelemért bármit feladni képes nőként lép színre. Párja, Demetrius (Chován Gábor) is a tapasztalt ember képében tűnik fel.

A szellemlények olyan titokzatos, megfoghatatlan alakok, akik hol varázslatosan meseszerűek, hol pedig hús-vér, érző lényekként lépnek elénk. Tökéletesen beleillenek abba a vígjátékos világba, amelyet a mesteremberek képviselnek. A budaörsi adaptációban a mestereket megformáló színészek saját magukat alakítják, így a "játék a játékban" jelenet még inkább személyes érintettséggel bír, és éles határvonalat húz a megfogható és a megfoghatatlan között. A mesteremberek vezetője, a rendező szerepét két éven át Göndör László játszotta, ám 2023 szeptemberétől Bárnai Péter (Trojka Színházi Társulás) vette át a stafétát, és saját egyéni értelmezésével gazdagította a karaktert.

A tündérek varázslatos világát jellemző emelkedettséget a sokszínű zenei hatások és a különleges, élénk színekkel játszó látványvilág még inkább felerősíti. Jászay Tamás a Revizor Online-on hangsúlyozza, hogy a különféle érzékszerveket megcélzó játék különösen figyelemre méltó: "Józsa Tamás eklektikus zenéje a tündérmesék lágy melódiáitól egészen a zúgó, fenyegető atmoszférákig terjed. Devich Botond díszlete és Szakos Kriszta jelmeze harmonikusan egyesül az akusztikus világgal, és egymással is: a (athéni) valóság unalmas, egyszínű ruhái után az erdő mély vörös és fehér színeiben ragyog. Fekete Ádám Pukkjának festett Hieronymus Bosch-stílusú öltönye igazi remekmű, és a játék maga is lenyűgöző: a bajkeverő szomorú bohóc nemcsak a saját, hanem mások szórakoztatására is tevékenykedik, nem csupán a hatalom birtokosa, hanem a saját boldogságának keresésére összpontosít."

A Shakespeare-univerzumban különösen kiemelkedik Pukk (Fekete Ádám) karaktere, aki a külső és belső világ határvonalán egyensúlyozva kalauzolja a nézőt a jelenetek között. Ő nem csupán értelmez, hanem aktívan formálja a cselekményt is. "Fekete Ádám Pukkja, a főkolompos, igazi csínytevő és kárörvendő manó, aki láthatóan élvezi, hogy felforgatja a dolgokat; nem csupán parancsra, hanem saját örömére is cselekszik. Olyan alapköve az előadásnak, mint ahogyan Tonio Kröger narrátorként volt jelen - milyen szerencse, hogy Fehér Balázs Benő felfedezte benne rejlő lehetőségeket. Ezt a Pukkot nem felejthetjük el, és senki más nem fogja összemosni vele korábbi élményeinket, függetlenül attól, hányszor láttuk már a darabot" - írta Makk Zsuzsa a Mezei néző blogjának ajánlójában.

Az előadás 2022-ben megtiszteltetésben részesült, amikor meghívást kapott a Városmajori Színházi Szemlére. A produkció a 800 férőhelyes nézőtér előtt szinte teljes teltházzal zajlott, ami a közönség lelkesedését tükrözte. Külön öröm volt, hogy Spolarics Andrea a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat nyerte el, míg Fehér Balázs Benő a rendezésért különdíjat kapott, ezzel is emelve a produkció színvonalát.

A Szentivánéji álom előadásának színpadán olyan tehetséges művészek lépnek fel, mint Ilyés Róbert, Fekete Ádám, Fröhlich Kristóf, Chován Gábor, Hartai Petra, Spolarics Andrea, Lugosi György, Böröndi Bence, Bárnai Péter, Hajmási Péter, Laboda Kornél, Szőts Orsi és Dióssi Gábor. A fiú szerepét pedig Rátkay Ábel és Mester Máté alakítja, váltott szereposztásban.

Related posts