Legyél óvatos, mert veszélyek leselkedhetnek! Egy szakértő felfedte, miért fontos alaposan megmosni a banánt, mielőtt nekiállnánk a hámozásának.

A nyestek sajnos tönkretették az autómat: a kertész barátom segített nekem megtalálni a módját, hogy hogyan védhetem meg az autómat a kis rágcsálóktól.

Mégis, szakértők véleménye szerint jelentős hiba lenne mellőzni az öblítést – és nem csupán a higiéniás megfontolások miatt.

A banánokat jellemzően trópusi országokban termesztik, szabadtéren, ahol por, rovarok, állati ürülék és különféle vegyszerek érhetik őket. Szállítás előtt gyakran kezelik őket penészgátló szerekkel és érési folyamatot lassító vegyületekkel, hogy eljussanak a világ másik végére is. Ezek az anyagok a héj felületén maradnak - és igen, még akkor is, ha mi csak a gyümölcshúst fogyasztjuk el.

Banán / Kép: Northfoto

A banán hámozása során kezünk érintkezik a héjjal, majd a gyümölcs belső részével. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy a héjon található baktériumok, vegyszermaradványok és vírusok könnyedén átkerüljenek a gyümölcsre, majd onnan a szánkba. Különösen fontos, hogy erre figyeljünk a gyerekek esetében, mivel ők általában érzékenyebben reagálnak a szennyező anyagokra. Érdemes tehát alaposan mosni a banánt, mielőtt fogyasztanánk!

Boltban, piacon, vagy éppen rakodás közben sokan megfogják a banánt, mielőtt az hozzánk kerülne. Minden érintés nyomot hagyhat a héjon, és a baktériumok szaporodásának melegágyává válhat. Pandémia idején, vagy influenzaszezonban ez különösen aggasztó lehet. Egy egyszerű, gyors öblítés folyó víz alatt segíthet eltávolítani akár több tucat kórokozót is, így biztosítva, hogy a gyümölcs a lehető legbiztonságosabb legyen a fogyasztásra.

Ez a folyamat mindössze harminc másodpercet vesz igénybe, viszont drámaian mérsékelheti az egészségügyi kockázatokat.

Amikor az almát, a paradicsomot vagy a szőlőt alaposan megmossuk, a banán sem maradhat ki ebből a folyamatból. Bár a héját nem fogyasztjuk el, a kezünkkel mégis érintkezünk vele, így érdemes némi figyelmet szentelnünk ennek a gyümölcsnek is. Egy kis gondoskodás segíthet elkerülni a felesleges problémákat.

Related posts