Volodimir Zelenszkij: Ez Moszkva eddigi legnagyobb kudarcának bizonyul.

Moszkva eddigi egyik legnagyobb vereségének nevezte az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítását Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Telegramon. "Amikor Putyin több mint 25 évvel ezelőtt hatalomra került Oroszországban, az Ukrajnán keresztül Európába szállított gáz éves szinten több mint 130 milliárd köbméter volt. Ma az orosz gáz tranzitja nulla. Ez egyike Moszkva legnagyobb vereségeinek" - írta Zelenszkij bejegyzésében. Szavai szerint Oroszországot az fosztotta meg a legvonzóbb és földrajzilag a leginkább elérhető piacaitól, hogy az energiaforrásokat fegyverként használta fel, és cinikus módon az energiával zsarolta kereskedelmi partnereit.
Az államfő hangsúlyozta, hogy Moldova támogatása most közös felelősségünk az energiaátalakítás nehéz időszakában. Ezzel arra utalt, hogy Moldova, amely jelentős mértékben függ az orosz gázellátástól, december közepén szükségállapotot hirdetett az energiaellátásban tapasztalható instabilitás miatt - olvasható az Ukrajinszka Pravda hírportálon. Az ukrán elnök megjegyezte, hogy el kell viselnünk néhány európai politikus hisztérikus megnyilvánulásait is, akik az átlátható energiapolitika helyett inkább a Moszkvával való, maffia jellegű kereskedelemben látják a megoldást. Kifejezte reményét, hogy az amerikai gázszállítások volumene növekedni fog Európában, ahogyan azt Donald Trump megválasztott amerikai elnök is említette. Rámutatott, hogy a sokszínű együttműködés és a piaci partnerek ajánlatainak bővülése "kényelmesebb" árakat eredményezhet.
Az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása újabb fontos állomás Finnország és Svédország NATO-hoz való csatlakozása után - fogalmazott Radoslaw Sikorski, a lengyel külügyminiszter szerdai bejegyzésében az X közösségi platformon. Sikorski kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalmas összegeket fektetett az Északi Áramlat német-orosz gázvezeték kiépítésébe, amelynek célja Ukrajna megkerülése és Kelet-Európa zsarolása volt a gázszállítások leállításának kilátásba helyezésével. A lengyel külügyminiszter szavai szerint Ukrajna szerdán "megszüntette az orosz elnök közvetlen gázexport lehetőségét az EU irányába". Lengyelország 2022 áprilisában döntött az orosz gázról való leválás mellett, és jelenleg a földgázszükségleteinek egyharmadát hazai forrásokból fedezi. Az orosz gáztól való függetlenedés eredményeként a Baltic Pipe gázvezeték, amely a norvég Északi-tengeren található gázmezőkből származó földgázt juttatja el Lengyelországba a dán hálózaton keresztül, 2022-ben kezdte meg működését. Ezen kívül a Swinoujście-i gázkikötő is jelentős szerepet játszik, ahol katari, afrikai és dél-amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) érkezik Lengyelországba.
Az orosz gáz Ukrajnán keresztüli szállítása szerdán megszűnt, mivel sem az ukrán, sem az orosz fél nem döntött a 2019. december 30-án megkötött, ötéves tranzitszerződés meghosszabbítása mellett. Ennek következtében a megállapodás 2025. január 1-jén lejárt, ahogy azt az ukrán gázszállító rendszer üzemeltetője bejelentette.