Zárolták Somlai Bálint bankszámláját, aki az MNB-ügyhöz kapcsolódik.

A Magyar Nemzeti Bank székházának felújítással teli időszaka a Szabadság téren 2023. január 16-án - Kép: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Zárolták Somlai Bálint, Matolcsy Ádám barátjának bankszámláját - értesüléseinket több, egymástól független forrás is megerősítette.
Megpróbáltuk elérni Somlai Bálintot az ügy kapcsán, de sajnos nem kaptunk választ tőle. Emellett megkerestük a Fővárosi Főügyészséget is, ahol Rab Ferenc Levente helyettes sajtószóvivő tájékoztatott minket arról, hogy az adatvédelmi előírások miatt nem tudnak válaszolni olyan kérdésekre, amelyek egy néven említett, nem közszereplőnek számító személyt érintenek.
Somlai Bálint céghálózata - különösen a Raw Development Kft. - hosszú ideig a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) egyik kiemelkedő haszonélvezője volt. A társaság növekedése nagymértékben a Magyar Nemzeti Bank és a jegybankhoz kapcsolódó vállalatok, valamint alapítványok megbízásainak köszönhető, hiszen ezekből a forrásokból származtak azok az üzleti lehetőségek, amelyek a Raw csoport számára jelentős piaci pozíciót biztosítottak.
Információnk szerint Somlai bankszámlájának zárolása és az MNB-s ügyeket érintő vizsgálódások között összefüggés van.
Az Állami Számvevőszék jelentése szerint 2019 és 2023 között a jegybank összesen 204 milliárd forint tőkeemeléssel adott forrást az MNB-Ingatlan Kft.-nek ingatlanok megvételére és fejlesztésére, illetve a székház-rekonstrukcióra.
A gyakorlatban ez úgy valósult meg, hogy a beruházások nem tükröződtek az MNB mérlegeiben, pénzügyi tervezésében, nyilvántartásaiban és beszámolóiban. Ennek oka, hogy az építkezést egy projekttársaság vagy leányvállalat végezte el. Tehát a jegybank biztosította a szükséges tőkét, azonban az MNB mérlegébe csupán a kész ingatlan értéke került átkönyvelésre, míg a beruházás költségei nem jelentek meg ott.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésének talán legmeghatározóbb eleme az, ahogyan részletesen bemutatja, miként bízott meg egy jelentős állami intézmény különböző ingatlanügyletek lebonyolításával Somlai Bálint cégeit. A kiválasztási folyamatok eredményeként kiderült, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által indított projekteknél a beruházási célú kiadások túlnyomó része azonos érdekeltségi körhöz tartozó vállalkozásokhoz, mint például a Somlai Invest Zrt., a Raw Development Kft. és a Raw Facility Kft. került. Ezen cégek összesen a beruházási érték 86,1%-át kapták meg, figyelmen kívül hagyva az egyes ingatlanok vételárát (erről a témáról részletesebben itt olvashat).
Ahogy már korábban több írásunkban is említettük, az Állami Számvevőszék március közepén három jelentős, összesen több mint hatszáz oldalas anyagot tett közzé, amelyek szoros kapcsolatban állnak a jegybank működésével.
- a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásáról;
A Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetései a jövő tudományos és technológiai fejlődését szolgálják. Az alapítvány célja, hogy támogassa a szakmai és oktatási kezdeményezéseket, valamint hozzájáruljon a diákok és kutatók innovatív projektjeihez. A befektetések révén nem csupán anyagi támogatást nyújtanak, hanem lehetőséget teremtenek a tudás és tapasztalat megosztására is. Ezzel az alapítvány nem csupán a jelen kihívásaira reagál, hanem a jövő generációjának fejlődését is elősegíti, biztosítva, hogy a Neumann János Egyetem továbbra is a tudomány és a technológia élvonalában maradjon.
- illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.
Az első jelentés, amely a PADME gazdálkodásával foglalkozik, különösen jelentőséggel bír, hiszen - ahogy a Telex műsora is többször hangsúlyozta - a független sajtó kitartó munkájának eredményeként már régóta napvilágot látott, hogy az MNB-alapítvány pénzügyi helyzete nem mentes a gondoktól.
Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban.
Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, az MNB-ügy fejleményeit pedig itt követjük.