Ékszerteknősök Csaba utcáin – Óriási tévedés szabadjára engedni ezeket a csodálatos hüllőket.

Az utóbbi időszakban a békéscsabai lakosok színes posztokkal lepték meg a legnépszerűbb közösségi oldalt, ahol több teknősről osztották meg tapasztalataikat. A bemutatott példányok között akadtak ékszerteknősök, de a legtöbbjük nem őshonos fajnak számít.
Az ékszerteknős, mely Észak-Amerikából származik, hazánkban a vörösfülű változata került először a figyelem középpontjába, amikor az 1960-as években díszállatként behozták. Az Európai Unió 1997-ben bevezetett tilalma következtében a vörösfülű ékszerteknős importját megtiltották, amit a 41/2010-es Kormányrendelet hazánkra vonatkozóan is megerősített. E változások nyomán a díszállat kereskedők a sárgafülű ékszerteknősre váltottak, amely így szintén megjelent a magyar piacon - nyilatkozta Ujj Zsuzsanna, a Magyar Természetvédők Szövetsége természetvédelmi programjának felelőse a behir.hu kérdésére.
A szakértő hangsúlyozta, hogy az ékszerteknős jelenleg a világ legveszélyesebb 100 inváziós fajának egyike, mivel fenyegeti az őshonos teknősök túlélését. Magyarországon különösen a védett mocsári teknősök állománya van veszélyben a jelenléte miatt. A megfigyelések szerint az ékszerteknős dominálja a mocsári teknősök élőhelyét, kiszorítva azokat, és emellett olyan parazitákat is hordoz, amelyek súlyosan megbetegíthetik a mocsári teknősöket.
Forrás: Facebook / Békéscsaba Napjainkban közösségi csoport
Az Európai Unió által életbe lépett rendelet, amely az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének, behurcolásának és terjedésének megelőzését, valamint kezelését célozza, 2015. január 2-án lépett érvénybe. Ennek értelmében tilos az ékszerteknős természetbe való engedése. Az ilyen állatok leadására lehetőség nyílik menhelyeken, a budapesti Állatkertben, valamint bizonyos Oázis kertészetekben. Emellett a Facebookon is számos önkéntes állatmentőt találhatunk, akik készséggel vállalják a teknősök befogadását, így biztosítva, hogy ezek az állatok ne kerüljenek vissza a vadonba - tette hozzá Ujj Zsuzsanna.
Ezért elengedhetetlen, hogy ne csupán az állat szabadon engedését kerüljük el, hanem azt is, hogy ne vásároljunk felelőtlenül ilyen élőlényeket. A tartás során pedig különösen ügyeljünk arra, hogy biztosítsuk, ne tudjon megszökni az állat.